1. 4G (LTE) – Cat 4 Max 150Mbps (DL)/Max 50Mbps (UL)
2. 2 x Ethernet port (1 x WAN/LAN + 1 x LAN)
3. Extra interfaces: 1 x RS 232/RS 485, 2 x GPIO
4. 2 x SIM, auto switch over
5. Support WIFI 802.11b/g/n
6. Support OpenVPN, Ipsec, GRE, PPTP, L2TP, Stunnel for security data transmission.
7. Support Modbus, MQTT, HTTP and other IOT protocols.
8. Optional RTC circuit.
WR100LNA is Queclink’s first industrial router. With high-speed cellular connectivity up to 150Mbps (LTE CAT4) and an industrial serial port interface, WR100LNA provides a platform for data-intensive IoT applications such as industrial automation, smart city, transportation and retail. With Queclink’s unique technology, the product can be installed in vehicles and used alongside our existing range of tracking products to offer a reliable connectivity environment.| Caractéristique technique | Valeur |
|---|---|
| ID de l’art. | 103631 |
| État | |
| Modèle | WR100 LNA |
| Fabricant | Queclink |
| Pays de fabrication | Chine |
| Contenu | 1 pièce |
| Poids | 500 g |
Specifications
Connectivity
| Mobile | LTE CAT4 WCDMA |
| Operating Band LTE Cat 4: LTE FDD: B2/B4/B5/B12/B13/B14/B66/B71 WCDMA: B2/B4/B5 | |
| Data Transmission LTE: LTE FDD: max 150Mbps (DL)/max 50Mbps (UL) UMTS: DC-HSDPA: max 42Mbps (DL) HSUPA: max 5.76Mbps (UL) WCDMA: max 384Kbps (DL)/max 384Kbps (UL) | |
| WiFi | IEEE 802.11 a/b/g/n, 2.4 GHz Up to 144Mbps for 20MHz and 300Mbps for 40MHz data rates |
| Ethernet | 1 x FE (WAN/LAN), can be confgured as WAN or LAN port through software. 1 x FE (LAN) |
| Network Protocol | TCP/ UDP/ PPP/ NTP/ NITZ/ FTP/ FTPS / HTTP/ HTTPS/ PING/ CMUX /FILE/ MQTT/ MMS/ SMTP/ SSL/ |
System Characteristics
| RAM | 128MB,DDR2 |
| FLASH storage | 16MB,SPI Flash |
Interfaces
| Ethernet Ports | 1 WAN/LAN(10/100Mbps) 1 LAN(10/100Mbps) |
| Serial Port | 1 serial port (RS485 or RS232 on demand) |
| SIM Slots | 2 |
| Mobile Antennas | 2x SMA |
| WiFi Antennas | 1x RP-SMA |
| Power Sockets | 4 pin |
| LED Indicators | Power, Mobile Status, Mobile Signal Strength, WiFi |
| Reset Button | 1 |
General Specifications
| Dimensions | 90mm x 90mm x 24mm |
| Weight | 200g |
| Operating Voltage | 8 – 32V DC |
| Operating Temperature | -30℃ to + 70℃ -40℃ to + 80℃ for storage |
Security
| Firewall | IP/MAC Filter, Domain Filter, NAT |
| Attack Prevention | DDOS, DMZ,port scan |
| WiFi Security | WPA-PSK, WPA2-PSK, AES |
| Access Control | Data connection per scan. Mac address filter. |
VPN
| Open VPN | Clients and server support |
| IPsec | Support |
| GRE | Support |
| PPTP,L2TP | Clients and server support |
Software
| Operating System | Linux based OpenWrt OS |
| Network Backup Alternative Link | Mobile, Wire,WiFi,Primary and backup link configured as requirement,auto load balance |
| Network Features | NAT, Static/Dynamic routing(Rip Protocol), Firewall |
| Connection Monitoring | Ping Reboot, Scheduled Reboot |
Remote Management | WEB UI, SSH, SMS, RMS, FOTA |
Queclink
Queclink WR100 LNA: LTE Cat 4 Industrial Router (USA Version)
.
Référence de l’article: VAR-827004200
Numéro de produit du fabricant: WR100 LNA
Code douane: 8526919090
Niveau de stock: 0
Retard d'expédition prévu au-delà du stock disponible: 2 à 4 semaines
L'article est expédié depuis Riedlingen, en Allemagne.
0,00 EUR
*
Contenu
1 pièce
* Hors TVA hors Frais de livraison
Articles fréquemment consultés
Vous aimerez peut-être aussi
Pack d’articles
[Pack] RMS credit code (sent within 4 business hours) + Support
1,57 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
RYBG211: 2.4GHz Bluetooth 5.1 High power long range module with Integrated Antenna
9,54 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Offre spéciale
Alinx AXU5EVB-P Dev Board & Kit with AMD Zynq US+ MPSoC ZU5EV
1 142,01 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
FMC003 (Europe, Middle east and Africa) , Version : EU. Naher Osten & Afrika
70,42 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AXU2CGA Dev Board (preinstalled Heatsink Kit) with AMD Zynq US+ MPSoC XCZU2CG
358,77 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
TAT140-Battery (Li-SOCI2 Battery 7.2V, 2200mAh, TAT100, TAT140, TAT141)
11,31 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
RYLR998: 868/915MHz LoRa UART Transceiver module DIP Version
9,14 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AXKU040 V2.0 FPGA Dev Board & Kit with AMD Kintex US+ XCKU040
1 022,70 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
RYLR498: 426/433/490MHz LoRa® Antenna Transceiver Module
10,28 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AXKU5 V2.1 FPGA Dev Board & Kit with AMD Kintex US+ XCKU5P
995,96 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Offre spéciale
FMT100 (World Wide market) + FOTA WEB, Version : Ohne USB-Kabel
23,11 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AL321 AMD Xilinx Platform Cable, FPGA USB Downloader Cable, JTAG debugger
28,91 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Offre spéciale
RUT145 industrial router with RS485, Région du réseau : Standard version
61,37 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AX7201 FPGA Dev Board & Kit with AMD Artix 7 XC7A200T
409,81 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AXAU15 FPGA Dev Board & Kit with AMD Artix US+ XCAU15P
611,03 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Nouveauté
Queclink GL30MEU - LTE Cat M1/NB2 Micro Real-Time Asset Tracker (eSIM)
57,19 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AX7035B FPGA Dev Board & Kit with AMD Artix 7 XC7A35T
136,80 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AX7101 FPGA Dev Board & Kit with AMD Artix 7 XC7A100T
341,56 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx FH1223 4 * SFP+ Optical Fiber Interface HPC FMC Card
123,43 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Offre spéciale
ALL-CAN300 (ALL-CAN300_2) For FMB1YX, FM36YX, FMU1XY, FMC1XY and FMM1XY devices
107,20 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Offre spéciale
FMP100 (World Wide market) + FOTA WEB, Version : Standardversion
16,92 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AXKU3 FPGA Dev Board & Kit with AMD Kintex US+ XCKU3P
850,01 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
FMC650 (Europe, Middle east and Africa), Region : UE. Moyen Orient. Afrique. Corée. Thaïlande
104,74 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AX7202 FPGA Dev Board & Kit with AMD Artix 7 XC7A200T
409,81 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AX7020 Dev Board & Kit based on AMD Zynq 7000 SoC XC7Z020
191,38 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx FL9627 4-channel 12bit 125M LVDS AD9627 LPC FMC Card
232,30 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AL232 Pangomicro Platform Cable, FPGA USB Downloader Cable, JTAG debugger
21,14 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx Z7-P Dev Board & Kit based on AMD Zynq US+ MPSoC ZU7EV
1 824,24 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Digilent Nexys Video Artix-7 FPGA: Trainer Board for Multimedia Applications
537,22 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx AN9238 65MSPS 12bit AD9238 AD Analog digital signal conversion module
57,43 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Alinx FL2121 4-way PHY Gigabit Ethernet port module LPC FMC Card
150,47 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Nouveauté
Pack d’articles
[Pack] Cellular router for shopping centre vehicle and people counter
163,20 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Pack d’articles
[Pack] University faculty coverage with wireless access point
141,08 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Pack d’articles
[Pack] Reliable network connectivity in a limited 3D system space
205,65 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Pack d’articles
[Pack] Remotely managed surveillance solution for logistics center
290,47 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Pack d’articles
Pack d’articles
Pack d’articles
[Pack] Professional tracking with iridium connected telematics solution
218,85 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Pack d’articles
Pack d’articles
Pack d’articles
AMD Versal AI Edge Andromeda SoM with VE2302 device, 4 x 5.6 cm (AM0030-01-T001)
1,00 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Subscription Code PrePaid for 1 year, Période d'extension : 365 days
50,08 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Subscription Code PrePaid for 182 days, Période d'extension : 182 days
27,21 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Subscription Code PrePaid for 90 days, Période d'extension : 90 days
14,25 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Virtex UltraScale+ HBM VCU128 FPGA Evaluation Kit (EK-U1-VCU128-G)
UVP 12 207,92 €
0,00 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Xilinx Zynq-7000 All Programmable SoC ZC702 Evaluation Kit
0,00 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Pack d’articles
Pack d’articles
[Pack] Managed Poe+ switch for smart logistics warehouse
120,62 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Kick E-Scooter Tracker Easy TST100 Segway MAX (World Wide Market (2G)) - EOL
0,00 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Kick E-Scooter TrackerEasy TST100 (Segway) - EOL, Version : Version 1
0,00 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Technical Support via Email, Version : Teltonika Netzwerke von mirifica
29,50 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Technical Support via Email, Version : Teltonika Fahrzeug Telematik von mirifica
29,50 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
Starter Kit with AMD Zynq UltraScale+ ZU7EV-1E MPSoC module (TE0817-02-7DE81-AS)
2 069,00 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
UltraSOM+ MPSoC Module with AMD Zynq UltraScale+ ZU9EG-2I, 4 GByte DDR4 (TE0808-05-9GI21-E)
984,23 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
UltraSOM+ MPSoC Module with AMD Zynq UltraScale+ ZU9EG-1E, 4 GByte DDR4 (TE0808-05-9BE21-E)
776,53 € *
* Hors TVA
hors
Frais de livraison
