1. Supports various MIFARE transponders
2. Built-in buzzer
The kit includes an RFID reader and two RFID cards which can communicate with the Queclink GV series models through the RS232 serial port. It is used for driver ID identification in fleet management applications as well as has a built-in buzzer and LED indicator.| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 103596 |
| Condition | New |
| Model | DR102 |
| Manufacturer | Queclink |
| Manufacturing country | China |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1000 g |
| Customs tariff number | 8526919090 |
The kit includes an RFID reader and two RFID cards which can communicate with the Queclink GV series models through the RS232 serial port. It is used for driver ID identification in fleet management applications as well as has a built-in buzzer and LED indicator.
The kit includes:
1. One RFID reader
2. Two RF cards
Specifications
| Dimensions | 4.65”(L)×2.95”(W)×0.67”(H) (118×75×17mm) |
| Weight | 2.89oz (82g) |
| Standby Current | < 5 mA @12V |
| Sleep Current | < 3 mA @12V |
| Operating Voltage | 8V~32V DC |
| Operating Temperature | -20℃~+80℃ |
| Storage Temperature | -20℃~+85℃ |
| Frequency | 13.56 MHz |
| Radio Frequency Output Power | 200 mW (VCC=5V) 700 mW (VCC=3.0/3.3V) |
| Radio Frequency Standards | Supports various MIFARE standards including MIFARE Mini, MIFARE Ultralight, MIFARE DESFire EV1, MIFARE Plus, MIFARE ONE (S50), MIFARE ONE (S70), MIFARE Pro (X) |
Interfaces
| Interface | RS232 serial port |
| LED Indicator | Red LED power indicator Green LED success indicator |
| Buzzer | Power and RFID success |
| UART Protocol | @Track Air Interface Protocol |
Queclink
Queclink DR102 - RFID Card Reader Kit
.
Item number VAR-827004163
Manufacturer Product Number: DR102
Taric/custom code: 8526919090
Stock level: ${ $store.getters.currentItemVariation.stock.net }
Expected dispatch delay beyond available stock: up to 2 weeks
Product dispatched from Riedlingen, Germany
EUR 42.78
*
Content
1 piece
Log in and get better prices. Or contact us and request B2B status.
* Excl. VAT excl. Shipping
Customers frequently viewed
You may also like
New item
Alinx AXRF47 dev board & Kit based on AMD Zynq US+ RFSoC XCZU47DR
€14,135.82 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXW47 dev board & Kit with AMD Zynq™ US+ RFSoC XCZU47DR
€13,810.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXVU13P FPGA Dev Board & Kit with AMD Virtex US+ XCVU13P
€12,497.85 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
New item
New item
Queclink WR310FBR - Advanced 5G Industrial Cellular Router (Brazil only)
€0.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Queclink GV651CAU - LTE Cat 1 waterproof tracker supporting wide voltage and BLE
€0.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXRF67 Dev Board & Kit with AMD Zynq US+ RFSoC XCZU67DR
€9,983.61 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] University faculty coverage with wireless access point
€141.08 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Reliable network connectivity in a limited 3D system space
€205.65 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Cellular router for shopping centre vehicle and people counter
€163.20 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Professional tracking with iridium connected telematics solution
€218.85 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
