1. Easy and Low Cost Installation
2. Compact Size
3. IP66 Waterproof
4.BLE 5.1
5.Long Standby Time
6.LED Indicator
The WTH301 is used to measure temperature and humidity levels in logistics and transportation. The product is easy to install and features IP66 waterproof housing, making it ideal for cold chain logistics, trailer and container tracking applications when working with Queclink’s BLE trackers.| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 103602 |
| Condition | New |
| Model | WTH301 |
| Manufacturer | Queclink |
| Manufacturing country | China |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1000 g |
| Customs tariff number | 8526919090 |
The WTH301 is used to measure temperature and humidity levels in logistics and transportation. The product is easy to install and features IP66 waterproof housing, making it ideal for cold chain logistics, trailer and container tracking applications when working with Queclink’s BLE trackers.
Specifications
| Dimensions | 75mm×38mm×19mm |
| Weight | 48g |
| Operating Voltage | 3V |
| Operating Temperature | -40℃~+70℃ |
| BLE | Support BLE 5.1 protocol |
| Transmission Distance | Maximum 150m(open area) |
| IP Rating | IP66 |
| Temperature Measurement | Range: -40℃~+70℃ Accuracy: ±0.2°C (5°C~60°C) ±1.4°C (<5°C or >60°C ) Resolution: 0.01°C |
| Humidity Measurement | Range: 0%RH~100%RH Accuracy: ±2 %RH (20%RH~80%RH) ±3.5%RH (<20 RH or>80%RH Resolution: 0.01% RH |
| T/H Sample Period | 10 seconds |
| Installation | 3M Sticker |
| Static Current | Static: 4.5uA Peak: 10mA Average: 33uA |
| Battery Life | Static: 4.5uA Peak: 10mA Average: 33uA |
| Battery Life | Lithium iron battery (1200mAh), Over 3 years lifetime (+7dB transmit power, report every 10 seconds) |
Resource
Product-Related Files
Queclink
Queclink WTH301 - BLE Temperature and Humidity Sensor
.
Item number VAR-827004169
Manufacturer Product Number: WTH301
Taric/custom code: 8526919090
Stock level: ${ $store.getters.currentItemVariation.stock.net }
Expected dispatch delay beyond available stock: up to 2 weeks
Product dispatched from Riedlingen, Germany
EUR 20.06
*
Content
1 piece
Log in and get better prices. Or contact us and request B2B status.
* Excl. VAT excl. Shipping
Customers frequently viewed
You may also like
New item
Alinx AXRF47 dev board & Kit based on AMD Zynq US+ RFSoC XCZU47DR
€14,135.82 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXW47 dev board & Kit with AMD Zynq™ US+ RFSoC XCZU47DR
€13,810.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXVU13P FPGA Dev Board & Kit with AMD Virtex US+ XCVU13P
€12,497.85 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
New item
New item
Queclink WR310FBR - Advanced 5G Industrial Cellular Router (Brazil only)
€0.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Queclink GV651CAU - LTE Cat 1 waterproof tracker supporting wide voltage and BLE
€0.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXRF67 Dev Board & Kit with AMD Zynq US+ RFSoC XCZU67DR
€9,983.61 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] University faculty coverage with wireless access point
€141.08 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Reliable network connectivity in a limited 3D system space
€205.65 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Cellular router for shopping centre vehicle and people counter
€163.20 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Professional tracking with iridium connected telematics solution
€218.85 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
WTH301