The WKF300 is a BLE beacon designed as a key fob. It can be used for driver ID identification and as a panic button.
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 103599 |
| Condition | New |
| Model | WKF300 |
| Manufacturer | Queclink |
| Manufacturing country | China |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1000 g |
| Customs tariff number | 8526919090 |
The WKF300 is a BLE beacon designed as a key fob. It can be used for driver ID identification and as a panic button.
Specifications
| Dimensions | 2.20’’(L)×1.61’’(W)×0.31’’(H) (56×41×8mm) |
| Weight | 0.79oz (22.3g) |
| Operating Voltage | 2.4V~3.3V DC |
| Operating Temperature | -20℃~+60℃ |
| Battery | CR2032 button battery |
| Standby Time | 3 years (under normal ambient conditions, pressing three times per day); 1 year (continuous broadcast every second) |
| Transmission Distance | 80m (open area) |
| Carrier Frequency | 2.4 GHz, supports BLE 4.2 protocol |
| Sensitivity | -88dBm |
| Sampling Period | Once per second |
| LED Indicator | Indicates host device activation, pairing, or low battery |
| Transmission Mode | Continuous driver on-board status broadcast (1000ms to 5000ms) One-time data broadcast for emergency alerts |
| Low Power Alarm | Indicated in the data sent to the receiver |
Resource
Product-Related Files
Queclink
Queclink WKF300 - BLE Key Fob
.
Item number VAR-827004166
Manufacturer Product Number: WKF300
Taric/custom code: 8526919090
Stock level: ${ $store.getters.currentItemVariation.stock.net }
Expected dispatch delay beyond available stock: up to 2 weeks
Product dispatched from Riedlingen, Germany
USD 14.05
*
Content
1 piece
Log in and get better prices. Or contact us and request B2B status.
* Excl. VAT excl. Shipping
Customers frequently viewed
You may also like
Alinx 100G Ethernet UDP/IP Stack FPGA IP Core for Network Acceleration
US$28,818.17 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
New item
Alinx AXW23 Dev Board & Kit with AMD Zynq™ US+ RFSoC ZU47DR
US$26,918.92 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXRF49 Dev Board & Kit with AMD Zynq US+ RFSoC ZU49DR
US$24,145.60 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx 10G Ethernet TCP/IP Stack FPGA IP Core for Network Acceleration
US$21,897.22 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
New item
Alinx AXRF47 dev board & Kit based on AMD Zynq US+ RFSoC XCZU47DR
US$16,282.17 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
New item
New item
Queclink WR310FBR - Advanced 5G Industrial Cellular Router (Brazil only)
US$0.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Queclink GV651CAU - LTE Cat 1 waterproof tracker supporting wide voltage and BLE
US$0.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXSU35 FPGA Dev Board & Kit with AMD Spartan US+ XCSU35P
US$377.68 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXRF67 Dev Board & Kit with AMD Zynq US+ RFSoC XCZU67DR
US$11,499.49 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] University faculty coverage with wireless access point
US$162.50 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Reliable network connectivity in a limited 3D system space
US$236.87 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Cellular router for shopping centre vehicle and people counter
US$187.98 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Professional tracking with iridium connected telematics solution
US$252.08 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
WKF300 Flyer (EN)