The CAN100 BLE supports multiple vehicle models and automatically matches with the selected vehicle.
The CAN100 BLE decodes information from vehicles digital buses (CANBus and J1708) for vehicle monitoring. It provides information that indicates the vehicles current state, including vehicle odometer, fuel level, engine speed, engine temperature and state of doors via BLE.| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 103595 |
| Condition | New |
| Model | CAN100 BLE |
| Manufacturer | Queclink |
| Manufacturing country | China |
| Content | 1 piece |
| Weight | 1000 g |
| Customs tariff number | 8526919090 |
The CAN100 BLE decodes information from vehicles digital buses (CANBus and J1708) for vehicle monitoring. It provides information that indicates the vehicles current state, including vehicle odometer, fuel level, engine speed, engine temperature and state of doors via BLE.
Specifications
| Dimensions | 69×48×18mm 2.72’’(L)×1.89’’(W)×0.71’’(H) |
| Power Supply Voltage | 8V~36V DC |
| Operating Temperature | -40℃~+80℃ |
| Current Consumption | 4.93mA (operating mode @12V) 2.3mA (operating mode @24V) <1mA (sleep mode) |
Resource
Product-Related Files
Queclink
Queclink CAN100 BLE - BLE CANBus and J1708 Adapter
.
Item number VAR-827004162
Manufacturer Product Number: CAN100 BLE
Taric/custom code: 8526919090
Stock level: ${ $store.getters.currentItemVariation.stock.net }
Expected dispatch delay beyond available stock: up to 2 weeks
Product dispatched from Riedlingen, Germany
EUR 101.99
*
Content
1 piece
Log in and get better prices. Or contact us and request B2B status.
* Excl. VAT excl. Shipping
Customers frequently viewed
You may also like
New item
Alinx AXRF47 dev board & Kit based on AMD Zynq US+ RFSoC XCZU47DR
€14,135.82 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXW47 dev board & Kit with AMD Zynq™ US+ RFSoC XCZU47DR
€13,810.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXVU13P FPGA Dev Board & Kit with AMD Virtex US+ XCVU13P
€12,497.85 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
New item
New item
Queclink WR310FBR - Advanced 5G Industrial Cellular Router (Brazil only)
€0.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Queclink GV651CAU - LTE Cat 1 waterproof tracker supporting wide voltage and BLE
€0.00 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Alinx AXRF67 Dev Board & Kit with AMD Zynq US+ RFSoC XCZU67DR
€9,983.61 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] University faculty coverage with wireless access point
€141.08 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Reliable network connectivity in a limited 3D system space
€205.65 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Cellular router for shopping centre vehicle and people counter
€163.20 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping
Item bundle
[Bundle] Professional tracking with iridium connected telematics solution
€218.85 *
* Excl. VAT
excl.
Shipping

