1. Easy and Low Cost Installation
2. Compact Size
3. IP66 Waterproof
4.BLE 5.1
5.Long Standby Time
6.LED Indicator
The WTH301 is used to measure temperature and humidity levels in logistics and transportation. The product is easy to install and features IP66 waterproof housing, making it ideal for cold chain logistics, trailer and container tracking applications when working with Queclink’s BLE trackers.| Ceres::Template.singleItemTechnicalDataAttribute | Ceres::Template.singleItemTechnicalDataValue |
|---|---|
| Identificación de artículo | 103602 |
| Estado | |
| Modelo | WTH301 |
| Fabricante | Queclink |
| País de origen | |
| Contenido | 1 undefined |
| Peso | 1000 g |
The WTH301 is used to measure temperature and humidity levels in logistics and transportation. The product is easy to install and features IP66 waterproof housing, making it ideal for cold chain logistics, trailer and container tracking applications when working with Queclink’s BLE trackers.
Specifications
| Dimensions | 75mm×38mm×19mm |
| Weight | 48g |
| Operating Voltage | 3V |
| Operating Temperature | -40℃~+70℃ |
| BLE | Support BLE 5.1 protocol |
| Transmission Distance | Maximum 150m(open area) |
| IP Rating | IP66 |
| Temperature Measurement | Range: -40℃~+70℃ Accuracy: ±0.2°C (5°C~60°C) ±1.4°C (<5°C or >60°C ) Resolution: 0.01°C |
| Humidity Measurement | Range: 0%RH~100%RH Accuracy: ±2 %RH (20%RH~80%RH) ±3.5%RH (<20 RH or>80%RH Resolution: 0.01% RH |
| T/H Sample Period | 10 seconds |
| Installation | 3M Sticker |
| Static Current | Static: 4.5uA Peak: 10mA Average: 33uA |
| Battery Life | Static: 4.5uA Peak: 10mA Average: 33uA |
| Battery Life | Lithium iron battery (1200mAh), Over 3 years lifetime (+7dB transmit power, report every 10 seconds) |
Resource
Product-Related Files
Queclink
Queclink WTH301 - BLE Temperature and Humidity Sensor
Código de artículo VAR-827004169
Número de pieza del fabricante: WTH301
Código aduanero: 8526919090
Nivel del stock: ${ $store.getters.currentItemVariation.stock.net }
Retraso previsto en el envío por encima de las existencias disponibles: 1 - 2 semanas
El producto se envía desde Riedlingen, Alemania.
20,06 EUR
*
Contenido
1
Conéctese y consiga mejores precios. O póngase en contacto con nosotros y solicite acceso a nuestro B2B.
* Sin IVA excl. Gastos de envío
Los clientes suelen ver
También te puede interesar
AsiaRF Wi-Fi HaLow MESH Outdoor Gateway ARFHL-OD-MS01 (Powered by PoE)
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
AsiaRF Wi-Fi HaLow Module 1st Certificated FCC CE IC RCM TELEC NCC Sub-GHz MM610X-001
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Alinx HEA13 FPGA Dev Board & Kit with AMD Virtex US+ XCVU13P
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Queclink GV651CAU - LTE Cat 1 waterproof tracker supporting wide voltage and BLE
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Novedad
Queclink WR310FBR - Advanced 5G Industrial Cellular Router (Brazil only)
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Novedad
Kick E-Scooter Tracker Easy TST100 Segway MAX (World Wide Market (2G)) - EOL
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Kick E-Scooter TrackerEasy TST100 (Segway) - EOL, Versión: Version 1
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Virtex UltraScale+ HBM VCU128 FPGA Evaluation Kit (EK-U1-VCU128-G)
Precio recomendado (no vinculante) 12.207,92 €
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Spartan-7 SP701 FPGA Evaluation Kit
Precio recomendado (no vinculante) 875,39 €
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Xilinx Virtex-7 FPGA VC7222 Characterization Kit
Precio recomendado (no vinculante) 22.047,55 €
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Xilinx Artix-7 FPGA AC701 Evaluation Kit
Precio recomendado (no vinculante) 1.757,56 €
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Spartan-6 FPGA SP605 Evaluation Kit
Precio recomendado (no vinculante) 1.106,11 €
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
Time-aware Redbox Switch Plus 2, Versión: Erweiterte Version
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
RUT300 (Euro PSU) - EOL, Región de la red celular: Standard version
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
RUT950 (Japan) + SDK + One free RMS credit, Región de la red celular: Japan
0,00 € *
* Sin IVA
excl.
Gastos de envío
WTH301